Jódové kúpele Číž

Obec Číž

Okres Rimavská Sobota

Kraj: Banskobystrický samosprávny kraj

Každá obec, okres, či krajina má nejakú zvláštnosť, na ktorú je hrdá. V regióne Gemer a v okrese Rimavská Sobota  k takým patria Kúpele Číž. Neveľké, ale jedinečné svojimi liečivými vodami. Kúpele Číž svojou prírodnou liečivou jódovo-brómovou vodou, patria viac ako 100 rokov medzi vzácne zdroje svojho druhu v Európe. Kúpele Číž za svoj vznik vďačia náhodnému objavu jódo-brómového prameňa v roku 1862, keď čížsky občan Harnócz Andráš pri kopaní studne na svojom pozemku narazil na slanú vodu. Prví „pacienti“ boli miestni občania.

Prvý prameň jódovej vody dostal meno Themis. V hĺbke 35 m sa našla slaná voda s vyšším obsahom jódu a brómu pre liečebné účely – prameň Hygiea, ktorý sa už viac ako 150 rokov využíva na pitnú kúru. Tretí prameň Neptún sa využíval na vaňové kúpele spolu s prameňom Themis.

V r.1888 Rimamuránská spoločnosť začala stavať kúpele. Jednotliví účastníci si postavili svoje liečebné domy pre pacientov (Mária, Margita, Kamilla, Horváth, Ilona) spolu s cca 200 lôžkovou kapacitou. Boli postavené aj dva vojenské penzióny, ktoré slúžili na doliečovanie mimo pľúcnej TBC. Obec Číž sa začala vzmáhať, nakoľko chudobnejší pacienti boli cez leto ubytovaní v súkromných domoch.
V zimných mesiacoch zamestnanci plnili čížsku vodu do tmavých litrových fliaš, ktoré boli exportované do USA. Veľmi dobré boli i mydlá vyrobené s čížskou vodou na liečbu akné a rôznych kožných ochorení. O tom, že čížska liečivá voda patrí medzi ojedinelé svetové unikáty svedčia aj viaceré medzinárodné certifikáty a uznania. Z nich najvzácnejší je certifikát z výstavy v Bruseli v roku 1879 a strieborná medaila z roku 1904 zo svetovej výstavy v St. Luis v USA.

V súčasnosti kúpele fungujú na odbornej zdravotnej úrovni. Na základe vstupného lekárskeho vyšetrenia lekár zostaví individuálny plán liečby zodpovedajúcemu aktuálnemu zdravotnému stavu  každého záujemcu. Podávanie procedúr zabezpečuje rehabilitačný tím pozostávajúci z týchto odborníkov: lekár FBLR, balneológ, internista, hipológ, fyzioterapeuti, maséri, tím zdravotných sestier a kúpeľníci.Jódové kúpele Číž sú vizitkou nielen Gemera, okresu Rimavská Sobota, ale sú zaradené aj do významných kúpeľných stredísk SR. Kúpele Číž sa nachádzajú na južnom Slovensku, neďaleko maďarských hraníc. Sú obklopené krásnou prírodou s miernymi pahorkatinami, ktoré návštevníkov zlákajú na prechádzky alebo turistiku. Kúpele Číž patria medzi unikáty Slovenska aj celej Európy. Významné sú hlavne vďaka liečivým účinkom slanej jódobrómovej  so značnou mineralizáciou. Kúpele Číž nie sú len pre pohybovo chorých pacientov, ale sú poskytované aj pre verejnosť. Kúpele Číž pre liečebné účely sa využíva prameň Hygiea s prírodnou liečivou stredne mineralizovanou jódovou, chlorido - sodnou , hypotonickou minerálnou vodou s vysokým obsahom lítia a brómu. Vyviera spontánne z hĺbky 15,7 m o teplote 18 °C, celkovej mineralizácii 11 615 mg/l, pH 8,4, výdatnosť 70 l/min. Priemerná ročná teplota oblasti je 12,5 °C a relatívna ročná vlhkosť je 65%. V kúpeľoch Číž sa nachádza aj kúpalisko, v ktorom je niekoľko bazénov. Sú tam aj vodné atrakcie pre najmenších (vodné šmýkačky). Je tam až 38 °C horúca voda, relaxačné bazény, bazény s vodnými tryskami, plavecký bazén a iné. V kúpeľoch Číž sa môžu liečiť aj deti aj dospelí. Deti môžu kúpele Číž navštevovať vo veku od 3 do 15 rokov. Svojou jedinečnosťou sú významným potenciálom v okrese Rimavská Sobota pre rozvoj cestovného ruchu a spĺňajú všetky kritériá aj pre náročného zahraničného turistu.Liečebný komplex Kúpele Číž - Jódové kúpele je vsadený do celoročne udržiavaného lesoparku, ktorý vytvára príležitosti na relaxačné prechádzky a oddych po liečebných procedúrach. Klimatické pomery kúpeľov aj ich okolia sú charakteristické zdravým slnečným, suchým a nedráždivým podnebím, vhodným aj na helioterapiu. Liečebné domy poskytujú možnosť ubytovania pre asi 220 pacientov, liečebný dom Milan je vyhradený pre detských pacientov v celkovej kapacite 60 lôžok.  

Číž je centrálna a najväčšia budova v kúpeľoch, kde sa nachádza recepcia, prijímacia kancelária a kultúrne oddelenie. Hotel uspokojí aj náročnú klientelu. LD Rimava - je spojený koridorom s budovou Balneoterapia a s jedálňou. Liečebný dom ponúka pre klientov nadštandardné ubytovanie - apartmány, s kompletným vybavením .

Číž Kúpele - Penzión NEPTÚN**+ je postavený v historickej časti kúpeľov na okraji kúpeľného parku. Ide o nadštandardné ubytovanie pozostávajúce zo 4 apartmánov , v ktorých okrem obývačky a spálne, ponúkame aj malú kuchynku. Každá izba má  osobitné sociálne zariadenie, TV, chladničku. Kapacita ubytovania je 12 lôžok. V suteréne liečebného domu Neptún sa nachádza sauna, bowling, cafe bar, golfový simulator, biliard, saunovy svet, vitalny svet, telocvična a fitness.

 

Penzión Mária - sa nachádza sa v historickej časti kúpeľov, uprostred kúpeľného parku. Kapacita je 17 lôžok. Liečebný dom Mária je pre náročnejších klientov, ktorí majú radi nadštandardné ubytovanie. Zariadenie apartmánov pozostáva z obývačky, spálne a sociálneho zariadenia. Niektoré izby poskytujú výhľad z balkóna. V prízemí budovy sa nachádzajú spoločenské priestory – spoločenská miestnosť so spoločenskými hrami / kartový stolík, šípky atď./, stále a regionálne výstavy v kúpeľnej galérii a pamätná izba kúpeľov.

 

Apartmánovy dom Themis - poskytuje neštandardný typ ubytovania v štýle rodinného domu. Toto ubytovanie je vhodné najmä pre tých, ktorí majú radi súkromie, prípadne pre rodiny s deťmi. Domček sa nachádza v tesnej blízkosti kúpeľného parku. Vybavenie domu má charakter domácej atmosféry, nachádza sa tam veľká kuchyňa s kompletným vybavením, ktorá je prepojená s obývačkou. V prízemí je umiestnená aj kúpeľňa so sociálnym zariadením a rohovou vaňou. Na poschodí sú priestory na spanie a sprchový kút. K vybaveniu interiéru patrí aj elektronické vybavenie / TV a pod./ . Kapacita je 6 lôžok. Okrem ubytovacích priestorov je k dispozícii aj trávnatá záhrada v okolí domu, s možnosťou opekania.

 

 Liečebný dom Slaná je situovaný v historickej časti kúpeľov, v areáli parku. Ubytovanie sa poskytuje v jednom dvojlôžkovom, štyroch jednolôžkových izbách. Liečebný dom je po rozsiahlej rekonštrukcii. Všetky izby sú umiestnené na prvom poschodí. Na prízemí budovy sú spoločenské priestory, izba histórie a výstava regionálnych umelcov.Celková kapacita: 14 lôžok
Stravovanie  je v kúpeľnej reštaurácii, ktorá je prepojená s liečebným domom RIMAVA
spojovacou chodbou,  raňajky formou bufetových stolov, obedy a večere s možnosťou výberu jedál a  možnosť diétnej a vegetariánskej stravy.

https://www.kupeleciz.sk/